Není žádným tajemstvím, že mnozí milovníci marihuany věří, že když si dají pár šluků předtím, než si pustí oblíbené album, nebo než se usadí ke zhlédnutí filmu, vnímají to všechno tak nějak lépe – ale proč?

Calvin Hughes | původně publikováno 27. ledna 2019 na https://www.civilized.life/articles/heres-why-cannabis-boosts-your-artistic-side/

Není žádným tajemstvím, že mnozí milovníci marihuany věří, že když si dají pár šluků předtím, než si pustí oblíbené album, nebo než se usadí ke zhlédnutí filmu, vnímají to všechno tak nějak lépe – ale proč? Podle dr. Ethana Russo, konopného výzkumníka z pražského International Cannabis and Cannabinoids Institute, je odpověď trochu paradoxní. Podle něj je to způsobeno tím, jak konopí ovlivňuje paměť.

„Co víme jistě, je, že THC způsobuje poruchy krátkodobé paměti… když někdo užije konopí a pak podle vlastních slov ztratí vlastní tok myšlenek, jde přesně o tohle,“ řekl Russo serveru The GrowthOp.

Jak Russo vysvětluje, THC snižuje schopnost posoudit komplexní problém. To zase dovoluje více se soustředit na jemnější detaily. A jakmile se zaměříte na jemnůstky obrazu, písně nebo filmu, budete jim pravděpodobně rozumět o hodně jinak než dříve.

„Změněný stav vědomí může nabídnout jiný zážitek, a proto jiný pohled na podnět stimulace,“ objasnil Russo. „Konopí může pro některé aktivity zaostřit smysly… lidé říkají že to nikdy ‚neslyšeli‘ nebo ‚neviděli‘ takhle.“

A pokud se budeme bavit specificky o vizuálním umění, konopí může vylepšit zážitek z něj ještě jinak. Některé studie prokázaly, že užívání konopí může zlepšovat noční vidění, což může také vylepšit schopnost postřehnout detaily obrazu.

„Oční sítnice je na kanabinoidní receptory velmi bohatá,“ upozorňuje Russo.

Dr. Anjan Chatterjee, výzkumník studující neuroestetiku – oblast, kterou zajímá, jak lidé prožívají „estetické“ zážitky – zase říká, že THC může také interagovat s těmi oblastmi mozku, které jsou při konzumaci umění nejaktivnější.

„Pokud je dílo barevné, jsou aktivovány ty části mozku, které se zabývají barvami,“ vysvětluje dr. Chatterjee. „Pokud je v tom pohyb, dokonce i abstraktní jako když Jackson Pollock ukazuje ‚rozpohybování,‘ pak se spouští centra pohybu v týlní kůře mozkové. A tyto vjemy se liší, když koukáte na něco statistického jako je Piet Mondrian.

Když požijete THC, neurony ve vašem mozku začnou pracovat rychleji a dají vám ten známý pocit mozku v trysku. Je možné, že to povzbuzuje kreativní myšlení, a mohlo by to také posilovat působení umění na různé oblasti mozku, jak o nich mluvil dr. Chatterjee.

Stále ještě nevíme, proč konopí dává některým lidem pocit kreativity. Nezdá se ale, že by šlo o placebo afekt. A i když vám užívání konopí nezaručí, že z vás bude velký objev uměleckého světa, mohli byste díky němu alespoň konečně pochopit moderní umění.