V současné době existuje v Brazílii 78 soudních povolení pro individuální pěstování konopí výhradně pro léčebné účely. Rio de Janeiro bude prvním státem, který umožní pěstování konopí pacientskými organizacemi, a to prostřednictvím nového zákona odhlasovaného většinou politiků. Rio de Janeiro je prvním státem v Brazílii, který takový zákon schválil.

Publikováno Leah Marie Angelou dne 14. června 2020

https://born2invest.com/articles/rio-de-janeiro-law-research-cultivation-medical-cannabis/

Bylo to těsné hlasování, ale 41 státních zástupců v Rio de Janeiro schválilo první zákon na podporu výzkumu a pěstování léčebného konopí v Brazílii. Text, který napsal Carlos Minc, zaručuje podporu a vedení konopným pacientům a jejich příbuzným, stimuluje jeho šíření a možnosti pro zdravotníky.

Většina politiků hlasovala pro nový zákon o konopí

Politici, kteří již text schválili v březnu, svrhli plné veto guvernéra RJ Wilsona Witzela. Mezi poslanci byli mnozí konzervativci nebo policisté – ti ale začali projekt podporovat poté, co se setkali s dětmi, kterým produkty na bázi konopí zlepšily kvalitu života.

Rio de Janeiro je prvním státem v Brazílii, který bude mít zákon na podporu lékařského výzkumu konopí, a budeme na to mít prostředky, což také zaručí podporu rodinám. Zejména těm s dětmi a dospívajícími, kterým Anvisa (brazilská zdravotnická agentura) schválila léčbu kanabidiolem, ale musí být dovezen a je velmi drahý. Projekt tedy není o protidrogové politice, ale o zdraví, výzkumu a sociální pomoci. Budeme bojovat s tmářstvím a předsudky, podporovat tyto rodiny, které musí jít k soudu, aby si mohly pěstovat konopí doma, “řekl Carlos Minc.

S pádem veta vstoupí zákon okamžitě v platnost. Mezi subjekty, které budou propagovat výzkum léčebného využití rostliny konopí, patří Institut Vital Brazil, Nadace Oswaldo Cruz a Státní podpora výzkumu Rio de Janeiro (Faperj). Podle autora projektu je zákon důležitý, protože velká většina pacientů nemá finanční prostředky na dovoz produktu nebo na jeho zakoupení v lékárně, málokdo se může spolehnout na právní radu pro získání Habeas Corpus (HC), tj. povolení pro domácí pěstování.

V současné době existuje v Brazílii 78 soudních povolení pro individuální pěstování konopí výhradně pro léčebné účely. Poslední ústupek byl pro pacienta s rakovinou ve státě São Paulo, udělený v sobotu 6. června. Data prezentoval minulý pátek 5. června právník Emílio Figueiredo během jednoho ze zasedání PTMC Talks (Portugal Medical Cannabis).

Sdružení pacientů budou moci pěstovat konopí

Nový zákon schválený v Rio de Janeiro upravuje pěstování konopí pro léčebné účely sdruženími pacientů. Avšak pouze v případech povolených federální legislativou. Sdružení pacientů mohou také navazovat partnerství se vzdělávacími a výzkumnými institucemi, jejichž cílem je podpora analýzy drog za účelem zajištění standardizace a bezpečnosti léčby pacientů.

Kromě 78 jednotlivých povolení má soudní povolení k pěstování konopí v Brazílii pouze jedno sdružení pacientů, Abrace Esperança ve státě Paraíba. Povolení je však předběžným soudním příkazem a očekává se konečný rozsudek Spolkového nejvyššího soudu (STF).

Pro většinu Brazilců, kteří potřebují deriváty konopí k léčbě svých nemocí, je nejběžnější formou dovoz na základě povolení od Anvisa. Dva léky jsou k dispozici také v lékárnách – Sativex stojí kolem 542 $ (cca 12.864 Kč) a Cannabidiol (CBD) od Prati-Donaduzzi za 426 $ (cca 10.139 Kč). Tyto ceny však nejsou dostupná životní úrovni brazilských občanů.