Zdraví žen může obrovsky profitovat na legalizaci konopí

BehindTheWaves | původně publikováno 19. dubna 2019 na https://cannabis.net/blog/medical/7-common-womens-health-issues-cannabis-could-dramatically-improve

I když v USA zůstává konopí na federální úrovni nadále nezákonné, více než polovina států USA přijala legislativu, která dovoluje použití konopí za léčebnými účely. Administrativa současného prezidenta Donalda Trumpa mnoho konopných aktivistů znervóznila, ale podzimní volby do Kongresu a Senátu přinesly novou naději, že Ústav pro potraviny a léky v USA (Food and Drugs Administration; FDA) uzná rostlinu za neuvěřitelný lék téměř na vše, kterým také skutečně je.

Mezitím ženy ve federálních státech USA, které povolují léčebné konopí, zírají na skutečnou hojnost přípravků ve své místní rozdělovně (dispenzáři) konopí za úplatu. Přestože do oboru vstupuje mnoho podnikatelek, světu léčebného konopí nadále dominují muži. Nicméně časy se skutečně mění. Zvýšená dostupnost výzkumu, jež prokazuje úspěšnost léčebného konopí pro tišení obvyklých ženských zdravotních strázní, přiměje stále více žen užít si bezpečnou a účinnou léčbu bolesti.

1. Konopí a bolest při pohlavním styku

„Vaginismus“ označuje křeč vaginálních svalů tak bolestivou, že pro mnohé postižené ženy je obtížné mít pohlavní styk. Zatímco reklam na erektilní dysfunkci je spousta, vaginismus je nemocí, skrytou ve stínech s malou nebo žádnou pozorností. To je zčásti proto, že ženy se ostýchají s tímto svým soukromým utrpením svěřovat zdravotnickým profesionálům.

Léčebné konopí – zejména jisté hybridy sativy a indicy – zvyšují sexuální rozkoš a odbourávají zábrany. Vzhledem k tomu, že se u mnoha žen vaginismus vyvinul jako následek sexuálního traumatu, užívání konopí spolu se sexuální terapií může ženám pomoci se uvolnit a snášet intimní doteky. Odrůdy konopí, v nichž dominuje indica, pomáhají uvolnit tělo a svalové křeče, zatímco odrůdy s převahou sativy zlepšují psychický stav.

2. Konopí pro zvládnutí endometriózy

I když mnozí mimo obor o tom nemají ani páru, lidské tělo obsahuje přirozené endokanabinoidní receptory, stejně jako těla většiny savců. Když u žen dojde k nedostatku endokanabinoidů, často se objeví bolestivé nemoci jako endometrióza.

Konopí může tento nedostatek vyřešit a přivést tělo zpět do patřičné rovnováhy, Mnoho žen s endometriózou zjišťuje, že jim konopí od příznaků ulevuje zcela. I když k podpoře této teorie existuje jen málo důkazů – především díky klasifikaci konopí v Seznamu 1 nejnebezpečnějších drog – někteří přírodní léčitelé tvrdí, že léčebné konopí může endometriózu vyléčit, nikoliv jen ulevovat od příznaků.

3. Podpora během chirurgických operací

Když některé ženy potřebují chirurgický zákrok, cítí před tím, než jdou pod nůž, nepřiměřenou bolest. Vzhledem k vzestupu opioidové epidemie v USA mnozí lékaři celkem pochopitelně váhají, kdy mají předepsat cokoliv silnějšího než ibuprofen.

Konopí nicméně může od předoperačních bolestí ulevovat. Nejlepší odrůdy pro čekání na operaci jsou s dominantní indicou a vysokým obsahem CBD. CBD funguje jako nervové povzbuzení, a přitom snižuje bolestivé záněty.

4. Zbavení se bolesti z fibromyalgie

Lékaři jsou nad přesnou příčinou fibromyalgie bezradní a někteří poskytovatelé zdravotní péče stále ještě pochybují o existenci nemoci samé, a to navzdory mnoha ženám, jež jim říkají o svém utrpení při této bolestivé nemoci. Konopí se nicméně příčinami lidského utrpení nezabývá – ono prostě léčí.

Jedním z nejúčinnějších léčení fibromyalgie je cvičení, pro nemocné může být ale pro samou bolest obtížné. Posilující odrůdy sativy mohou poskytnout úlevu od bolesti, jíž pacienti s fibromyalgií potřebují k uvolnění a k pohybu bez mátožnosti.

5. Přirozené potlačování zánětů

Konopí snižuje zánět, i když výzkumníci dosud nevědí jak. Bez ohledu na to konopí poskytuje mocnou úlevu všem, kteří trpí na jakýkoliv zánět od Crohnovy choroby až k artritidě.

Pacienti s chronickou bolestí často špatně spí, protože nemohou nalézt pohodlnou pozici. Křížené odrůdy s dominancí indicy a vysokým obsahem THC pomohou rozbolavělým usnout přirozeně bez prášků na spaní, takže jejich tělo si může užít odpočinku, který tak naléhavě potřebuje.

6. Naděje na úlevu od migrén

Podobně jako nad fibromyalgií, i nad migrénami jsou zdravotníci bezradní. Někteří lidé, trpící migrénami, mají dobrou odpověď na léky první volby typu Topomaxu, zatímco jiní cítí trochu úlevy z intenzivnějších terapií typu Botoxu a CGRP (calcitonin gene-related peptide) injekcí, jako je Aimovig. Stále více ale v tradiční lékařské vědě nachází jen mizivou úlevu a hledají alternativní léčby.

Odrůdy konopí, jako je Blue Dream ulevují od bolesti a mohou úspěšně zklidňovat nevolnost a zvracení, jež se s migrénou pojí. Na svépomocných online pacientských skupinách se mnozí trpící svěřují, jak jim nezabrala ani antiemetika jako Zofran, a bonbóny s obsahem konopí zklidnily trávicí ústrojí natolik, že pacientka se mohla napít vody a hydratovat se, sníst nějaké nedráždivé jídlo a ponořit se do hlubokého úzdravného spánku.

7. Tampóny s obsahem konopí pro úlevu od menstruačních křečí

Mnoho žen zažívá při menstruaci jen mírnou bolest, pro některé je to ale mučivá agónie. Jednou z výhod léčebného konopí je, že funguje povrchově i vnitřně.

Inovativní šlechtitelé konopí vyvinuli konopím napuštěné tampóny, které mnohým ženám ulevují od každoměsíčních křečí. V jedné studii zažily ženy s tampóny, napuštěnými konopím, úlevu od křečí už během prvních 20 minut po vložení tampónu, a to jen s minimálními nebo žádnými vedlejšími účinky.

Přirozená žena, přirozené zdraví

S tím, jak se společná posouvá k přírodní léčbě, léčebné konopí je majákem naděje pro ženy, trpící větším počtem nemocí, než by se nám sem vešlo. Mnohé ženy dávají přednost přírodním léčivům před chemikáliemi, a konopí nabízí úlevu od bolestivých příznaků a potenciálně může léčit tak vážné nemoci, jako je rakovina. Jak postupuje legalizace a lékařská věda setřásá okovy prohibice, ženy i muži se mohou těšit na významné léčebné přínosy jedné z nejléčivějších bylin Matky Přírody.