Německo už dva roky dovoluje pěstování konopí pro léčebné účely. Ale vybrat vhodné pěstitele není jednoduchý proces. Proces tendru musel být zrušen a započat znovu kvůli počátečním procedurálním chybám. Podle Federálního ústavu pro léky a zdravotnické nástroje (BfarM) bude během několika měsíců jasné, které podniky dostanou licenci pro produkci konopí ze zadání státu.

Marijuana News | původně publikováno 1. dubna 2019 na https://420intel.com/articles/2019/04/01/will-germany-become-worlds-largest-market-medicinal-cannabis

Na největší evropské konferenci konopných investorů, která začala v neděli v Berlíně, byla nejdůležitějším tématem budoucnost pěstování konopí v Německu. Sdělil to výkonný ředitel Německé konopné asociace (DHV) Georg Wurth. Považuje za žalostné, že v největší ekonomice Evropské unie dosud žádné pěstování neprobíhá.

Německo už dva roky dovoluje pěstování konopí pro léčebné účely. Ale vybrat vhodné pěstitele není jednoduchý proces. Proces tendru musel být zrušen a započat znovu kvůli počátečním procedurálním chybám. Podle Federálního ústavu pro léky a zdravotnické nástroje (BfarM) bude během několika měsíců jasné, které podniky dostanou licenci pro produkci konopí ze zadání státu.

Ve Frankfurtu sídlící podnikatel Niklas Kouperanis si myslí, že je to nerealistický termín. „Nevidím v téhle věci žádný pokrok už dva roky,“ říká. Kouperanis spolu s několika investory založit startup Farmako, který se podle něj zaměří na výzkum konopí; financování projektu má pocházet z dovozu a prodeje konopí. „Chceme přispět k tomu, aby byla Evropa méně závislá co do pěstování konopí.“

Léčebné konopí ze Severní Makedonie

Farmako chce pěstovat léčebné konopí v Severní Makedonii ve velkém měřítku a importovat je do Německa a dalších zemí přes Polsko. Když začalo být v Německu dostupné léčebné konopí na předpis, trh rychle opanovaly kanadské společnosti. Od té doby mnoho finančně silných kanadských firem skoupilo mnoho německých startupů na tomto poli.

I když Kanaďani v exportu konopí vedou, “nedaří se jim dodávat do všech oblastí v Evropské unii, a ani do Německa, když už o tom mluvíme,“ říká Kouperanis. O nedostatcích ví i Georg Wurth: „V téhle chvíli se od kanadských společností nic nedováží, protože ty jsou příliš vytíženy zásobováním domácího trhu,“ říká. To proto, že loni v říjnu se Kanaďanům dovolilo rekreační užívání spolu s tím zdravotním, což výrazně zvýšilo poptávku.

Lidé na odpočítávací party v Torontu oslavují legalizaci konopí v Kanadě.

Sázka na budoucnost

Když se mluví o Evropě, Kouperanis vidí velký potenciál. „Teprve začínáme.“ Podle výzkumného ústavu v oboru Prohibition Partners se může německý trh pro léčebné konopí do roku 2028 nafouknout na zhruba 7,7 miliardy euro, a pro celou EU to může dělat 58 miliard euro.

Poskytovatelé povinného zdravotního pojištění vydali loni asi 70 milionů euro za přípravky s obsahem konopí. Pro srovnání: společnosti, které prodávají konvenční analgetika, jich v roce 2017 v Německu prodaly za 600 milionů euro. Ale pokud konopný trh v Německu poroste stejně rychle jako v jiných zemích, může z něj být něco mnohem většího.

V Kanadě bylo používání rostliny pro léčebné účely legalizováno v roce 2001 a v Izraeli už v roce 1995; v obou těchto zemích užívá léčebné konopí asi jedno procento populace. To by bylo v Německu asi 800 tisíc lidí. Pošty pacientů se v Německu centrálně neregistrují, ale odhady pro rok 2018 hovoří o třiceti až sedmdesáti tisících pacientů, kteří jsou v Německu na léčebném konopí.

Kdy se propadnou ceny?

Niklas Kouperanis z Farmako plánuje dostat během příštích čtyř let na německý trh 50 tun konopí. V roce 2018 německé lékárny oficiálně vydaly jen 3,13 tuny legálních konopných květů. Tender BfarM předpokládá, že v Německu se během čtyř let vypěstuje 10 tun konopí.

Aktivity firmy Farmako by mohly mít příjemný vedlejší efekt pro pacienty, jejichž pojištění léčebné konopí nepokrývá. V současnosti stojí v lékárně gram konopí až 26 euro. „My bychom to mohli prodávat jen za 16 euro za gram,“ tvrdí Kouperanis.

Made in Europe

Úspěch dovozních plánů firmy Farmako bude záviset na tom, kdy začne státem kontrolované pěstování v Německu. Georg Wurth si je jist, že první skupina konopných farmářů bude moci začít během několika měsíců. „Kdyby ten proces byl rychlejší, Německo by se mohlo stát klíčovým místem pro obchod s konopím,“ říká a dodává, že zdržení jen napomáhají zemím jako je Portugalsko, Řecko s Severní Makedonie tlačit na německý trh jejich produkci.

Kouperanis nevěří, že by Německo mohlo být dlouhodobě pěstitelem konopí, a to díky tamní vysoké ceně práce. To je také důvod, proč se nepřihlásil do tendru: „Protože mi to nedávalo ekonomický smysl.“ Importy velkých množství konopí budou nicméně potřeba i potom, co v Německu pěstování začne.