Pokud chcete pěstovat dobrou trávu, musíte na tom zamakat.

–Jae C. Hong / AP, File

Christopher Gavin | původně publikováno 28. prosince 2018 na https://www.boston.com/news/local-news/2018/12/28/marijuana-growing-your-own

Může to být z pohodlnosti, že to chcete mít vždy po ruce, anebo si třeba jen rádi děláte věci sami.

Ať už z jakéhokoliv důvodu, zákony federálního státu Massachusetts vám dovolují, když přijde na marihuanu, vzít věci do svých rukou – palec nahoru.

Lidé starší 21 let mohou pěstovat ve svých domovech až šest rostlin marihuany (s maximem 12 rostlin na domácnost), pokud jsou na zabezpečeném místěnení na ně vidět z veřejných prostor.

Pokud zvažujete, že byste si pěstovali vlastní marihuanu, musíte toho hodně vědět – kde vzít semínka, jaké je potřeba vybavení, a samozřejmě co je třeba mít na paměti, když se člověk stará o úrodu.

„Úplně nejdříve tu máme vstupní náklady… a chce to spoustu času a snahy,“ řekl serveru Boston.com Jon Napoli, majitel firmy Boston Gardner v Roxbury. „Pokud chcete na konci odměnu, musíte být trpěliví a věnovat se tomu každý den.“

Tady je bleskový kurs, co obnáší pěstování vaší vlastní marihuany:

Kde vezmu semínka?

Nejrychlejší a zřejmě nejpřímější cesta k semínkům je dostat je od někoho, kdo už si sám pěstuje. (V Massachusetts je zákonné předat až unci (cca 30 gramů) semínek; podobně se může věnovat i sklizená marihuana. Také můžete mít doma až 10 uncí (cca 300 gramů) marihuany doma, i když každé množství nad jednu unci musí být zamčené.)

Pokud ale tuhle možnost nemáte, můžete semínka sehnat jinde.

Státní zákony povoluji licencovaným obchodníkům prodávat semena, není ale jasné, kdy přesně je budou mít dispenzáře (rozdělovny konopí za úplatu) na skladě.

Mnozí si kupují semínka online; je ale důležité si uvědomit, že držení marihuany (včetně semínek) i její posílání ze státu do státu je podle federálních zákonů USA i nadále ilegální.

Podle Willa Rieda, manažera Rootdown Hydroponics Indoor Garden Center v Medfordu, může být online nakupování také trochu riskantní: varuje, že když nakupujete semínka od neznámého prodejce, nemusíte dostat, za co jste si zaplatili.

Ceny semínek jsou různé. Rychlý průzkum několika online prodejců ukázal ceny mezi 20 a 200 americkými dolary – v závislosti na odrůdě a na tom, kolik semínek chcete (jednotliví prodejci se liší také v tom, kolik jich je v jednom balení).

Základy

Semínka

Tradiční rostliny konopí jsou buď samčí nebo samičí. Pokud si koupíte normální semínka, každé z nich má šanci 50 na 50, že bude samičí nebo samčí. Samci jsou OK, pokud chcete vypěstovat více semínek, ale sklízet budete chtít samice s velkými květy s vysokým obsahem kanabinoidů. Říká to Matt Reisman, majitel Gardin Hydroponics & Soil v Braintree.

Z balíčku normálních semen to může udělat opravdovou výzvu – a opravdový hazard.

Začátečníkům Reisman radí pěstovat z feminizovaných semen – semen, která – v krátkosti řečeno – jsou podle marihuanového informačního serveru Leafly.com pěstována tak, aby z nich nebyli žádní samci.

Teplota a osvětlení

Obecně řečeno, říká Reisman, potřebují rostliny marihuany kolem 80° Fahrenheita (27° Celsia) ve dne a kolem 50° Fahrenheita (10° Celsia) v noci.

Pro tradiční konopná semínka je třeba k dorostení do vegetativního cyklu osmnácti hodin světla denně. Aby vykvetly, potřebují rostliny dvanáctihodinový cyklus střídání červenooranžového světla a tmy, dodává.

Jak dlouho to trvá do úrody?

Délka procesu je různá, ale obvykle to do první malé úrody trvá nejméně čtyři a půl měsíce, odpovídá Reisman.

Ale samonakvétací rostliny – které podle Leafly pocházejí z jiné odrůdy – potřebují k růstu do květu jen 70 až 75 dní a není třeba jim měnit osvětlovací režim, říká Dan Ruta, manažer Gardin Hydroponics & Soil.

Negativem rychlejšího procesu je fakt, že z těchto malých rostlin je méně co sklízet, dodal. (Samonakvétací semena mají také feminizovanou variantu, poznamenává Reisman).

„Jenom jim nesmíte měnit moc podmínek najednou, protože to prostě je velmi citlivá odrůda,“ upozorňuje Ruta.

Kolik marihuany mohu sklidit z jedné rostliny?

Podle Ruty na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď.

V tom, s čím skončíte, hraje svou roli mnoho faktorů, včetně odrůdy, doby, kterou rostlinám necháte ke kvetení, a typu hnojiv, jež používáte.

„V rovnici, na jejíž konci je množství úrody, je mnoho proměnných,“ připodobňuje to Ruta.

Jedna věc je ale podle něj jistá: musíte každý rok znovu zasadit. Konopí není trvalka.

Co musím mít?

Vybavení může být nákladné – to v závislosti na tom, co máte v úmyslu dělat.

Ried doporučuje začátečníkům, aby začali v malém. Pokud zákon dovoluje do dvanácti rostlin na domácnost (šest na osobu), neznamená to, že musíte hned vyčerpat celý limit, upozorňuje.

„Obzvláště pokud je to pro vás poprvé, doporučoval bych fakt nejvíce dvě nebo tři [rostliny], nebo čtyři, pokud na to máte dost místa, protože ony mohou rychle vyrůst a je… mnohem snazší řešit problémy s třemi rostlinami než s dvanácti,“ řekl. „Takže začít v malém a rozfázovat si úrodu je dobrý začátek.“

Pro pěstování indoor

Pěstovat indoor v zásadě znamená replikovat outdoorové podmínky v kontrolovaném prostředí – prostředí, kde je kvalitní světlo vaším nejlepším přítelem a nejdůležitějším komponentem.

„Zásada číslo jedna zní, že se špatným světlem vám prostě nic dobrého nevykvete,“ řekl k tomu Reisman.

Na webech typu Amazonu mohou být vysokovoltážní světla relativně finančně dostupná, ale Reisman varuje potenciální kupce, že wattáž vždy neodpovídá tomu, co bylo uváděno online.

Začátečníkům doporučuje keramickokovové halogenidové lampy – rychlovybíjecí a dobré kvality -, jež jsou velmi energeticky nenáročné a používají se při růstu rostliny.

Pro období kvetení je třeba červenooranžového světla, takže se podle Leafly hodí jiná vysokotlaká lampa, tentokrát sodíková.

Další osvětlovací možnost zahrnuje zářivky – i když jsou levné – a LED světla, jež podle našeho průzkumu webů mohou být docela drahé.

Ried také říká, že pro udržování správných podmínek pro rostliny a aby vám marihuanový odér nezamořil celý byt, je klíčový malý stan – půl metru na metr a čtvrt, metr na metr, nebo metr dvacet krát metr dvacet: Leafly také doporučuje umístit vybavení k indoor pěstování na místo se snadným přístupem čerstvého, chladného a suchého vzduchu.

Pro cirkulaci vzduchu musíte mít větrák. Reisman k tomu dodává, že pro prevenci úniku typického pachu marihuany je dobré v něm mít uhlíkový filtr.

Pokud si chcete opravdu vyhodit z kopýtka, purifikovanou vodu pro vaše rostliny vám může dodávat systém reverzní osmózy, i když pramenitá voda bude stačit, pokud je to váš nový koníček a potřebujete trochu ušetřit, říká Reisman, podle nějž jednoduchý program hnojení – na rozdíl od složitých systémů s několika typy hnojiv – může začátečníkovi také dát dobrou úrodu. Podle Rieda pěstitelé mohou používat syntetická nebo organická hnojiva, ať už pěstují indoor nebo venku.

V pokročilejších zařízeních může přijít k ruce odvlhčovač a air condition, v závislosti na tom, jaké prostředí chcete vytvořit, říká Napoli a dodává, že odrůdy typu indica mají menší rostliny, které se více hodí do stísněných prostor.

„Co se týče specializovaných zařízení, na ty opravdu dojde, jen když se chcete dát do hydroponie… Na řadu přijdou kontrolory a časovače a takové věci, které budou ovládat spoustu vašich větráků a filtrů. Jinak ale myslím nepotřebujete nic superspeciálního kromě světel.“

Celá dohromady vás malá domácí pěstírna může vyjít na pár set dolarů, říkají experti.

Pro pěstování outdoor

Malá venkovní pěstírna toho podle Reismana moc nepotřebuje.

Mějte ale na paměti, že zákon požaduje, aby rostliny byly v uzamčeném prostoru, což znamená buď postavit pro ně skleník, nebo je obehnat plotem na zámek a klíč, říká Ruta. Dalším požadavkem zákona je, aby rostliny nebylo vidět z veřejných prostranství, takže je musíte dát za vysoký plot (počítejte aspoň dva metry, říká Ruta).

Podle Reismana mohou organická hnojiva, jež najdete ve většině zahradnictví, udělat outdoorovým rostlinám dobře, ale dodává, že jak se jim bude dařit, přirozeně závisí i na dalších faktorech.

Matka Příroda Nové Anglii na rozdíl od teplejších států typu Kalifornie nenadělí vždycky nejlepší podmínky pro pěstování marihuany, říkají experti. (Drobná rada na okraj: Berte rady o pěstování z jiných častí země s rezervou, říká Ried. „Neexistuje dokonale správná univerzální metoda.“)

Spousta deště a vlhkosti mohou být problém, protože rostliny mohou být nahnilé a náchylné k plísním.  Pěstování venku také znamená udržovat rostliny mimořádně čisté a střehnout se škůdců.

„Chcete slunce, kolik jen to jde, ale bohužel tady v Nové Anglii je slunce na podzim méně – a to je přesně období, kdy vaše rostliny začínají kvést,“ říká Napoli.

Pokud hledáte odrůdu pro venkovní pěstování, pak podle Napoliho sativy vyrostou docela do vysoka, a mohou tak být správnou volbou, pokud máte venku dost místa. Nejlepší je ale stejně skleník, protože období květu u sativ může být delší, než klima v Massachusetts dovolí, dodává.

Je to obtížné?

„Stoprocentně je to něco, na co musíte dávat pozor a starat se o to a strávit tím každý den nějaký čas,“ řekl Napoli.

I když je podle obecného povědomí marihuana vlastně tráva, což znamená, že prostě poroste, neznamená to podle Reismana, že v takovém případě budete mít kvalitní úrodu.

„Najděte si obchod, kde vám budou chtít poradit a rádi vám pomohou,“ radí Reisman. „Nemějte trému… každý někdy začínal.“

Po cestě mohou přijít škobrtnutí, ale nenechte se jimi odradit, řekl Ried.

„Takhle: pokud máte strach, že byste je mohli zabít, že byste je mohli přelít (sic!), že byste jim něco mohli udělat, tak vám řeknu, že mají docela tuhý kořínek,“ prohlásil. „Nenechte se tím vyděsit.“