Američtí pediatři a porodníci říkají matkám, že nemají kouřit trávu, ale podle lékařské literatury soudě, jsou jiné věci, na něž by si mámy měly dávat pozor ještě předtím, než se budou zabývat svým užíváním marihuany.

 

Chris Roberts; původně publikováno na https://cannabisnow.com/pregnancy-marijuana-who-should-you-believe/

Američtí pediatři mají jaksi jednoduchou radu pro novorodičky a nastávající matky: Neužívejte marihuanu.

Americká akademie dětských lékařů na tento zvon zvonila v posledních letech už několikrát, a bez valného úspěchu. Podle dopisu, jenž loni zveřejnil prestižní vědecký časopis JAMA, se v Kalifornii mezi lety 2009 a 2016 zvýšilo procento matek, které konzumovaly konopí, ze 4,2 % na 7,1 %. Očekává se, že toto číslo ještě naroste, protože legalizace navozuje dojem, že konopí je v zásadě neškodné – což může být pravda.

Matky, které by na hormonální trampolíně chtěly užívat konopí pro úlevu od ranních nevolností, pro regulaci nálad, chuti k jídlu či spánku, by mohl odradit fakt, že metabolity konopí končí v mateřském mléce.

Výzkumná zpráva, kterou v srpnu 2018 otiskl vědecký časopis Pediatrics, tvrdí, že THC se může v mateřském mléce akumulovat na detekovatelnou úroveň dokonce ještě šest dní po posledním užití konopí – i když výzkumníci neříkají, jaké nebezpečí takové množství představuje pro dítě. Zdá se, že jsou proti užívání konopí, ale jen jisté míry.

„Ženy by zcela jistě měly být informovány, že užívat marihuanu v těhotenství není dobrý nápad. Pokud kojíte, radili bychom vám snížit dávky nebo úplně přestat,“ říká stanfordský profesor pediatrie Seth Ammerman, jenž byl spoluautorem výše zmiňované studie.

Zároveň ale, pokud kojící matka dál kouří trávu, „výhody kojení převyšují potenciální vystavení dítěte vlivům konopí,“ sdělil Ammerman.

Takhle rozporuplná rada – přestaňte kouřit trávu, ale pokud nepřestanete, dál kojte, protože přestat kojit je horší – je známkou toho, jak málo medicína ví o užívání konopí a těhotenství.

Dostupné studie téměř bez výjimky nenacházejí jasné spojení mezi užíváním konopí a negativními následky pro děti. Zvažte jen, že kdyby takové spojení existovalo, už byste o něm určitě slyšeli. V jednom průzkumu dvanácti tisíc nastávajících matek se vědci domnívali, že můře existovat spojitost mezi „častým a pravidelným užíváním konopí v těhotenství“ s malým snížením porodní váhy. Jiná studie zjistila, že „data z výzkumů na lidech neidentifikovala jakýkoliv dlouhodobý nebo déle trvající rozdíl mezi dětmi, které byly in utero vystaveny vlivu konopí, a těmi, které mu vystaveny nebyly.

Když se to neví jistě, lékaři horují za opatrnost. Jinými slovy je v očích pediatrů konopí vinno, dokud nebude prokázán opak.

I když Americká společnost porodníků a gynekologů souhlasí s pediatry, že nastávající a současné matky by měly být od užívání konopí odrazovány, poznamenává také, že „máme nedostatečná data k ověření účinků na kojence během laktace a kojení.“

Výzkumníci říkají, že důležitější pro vývoj nemluvňat než kouření či nekouření trávy jejich matkami pravděpodobně je, zda žijí ve stabilní domácnosti nebo s potřebnými socioekonomickými službami. Říkají ale, že znají dost negativních následků, aby od kouření marihuany odrazovali, a že důkazy pro to mohou být ještě zjištěny.

To je dobré místo, abychom odbočili ke zlatému valounu, jenž nejčastěji zmiňují zastánci konopí v debatách o těhotenství. Máme na mysli „Jamajskou studii,“ která zjistila, že děti matek – těžkých kuřaček konopí měly o něco lepší poporodní testy než děti nekuřaček.

Melanie Dreherová, která byla děkankou čtyř významných amerických zdravotnických fakult, se na začátku devadesátých let minulého století vydala na Jamajku, aby prozkoumala, jak se daří dětem, narozeným těžkým uživatelkám marihuany. Novorozenci matek-těžkých uživatelek měly ale o něco lepší skóre v Brazeltonově novorozenecké stupnici, jež u dětí měří bdělost, dráždivost, samoregulaci a další ukazatele vývoje.

Následně byla práce Dreherové hojně citována – ale říkat tomu „ta“ Jamajská studie by nebylo správné. Další průzkum, publikovaný v roce 1991, sledoval po pět let vývoj 59 jamajských dětí – a zjistil, že mezi dětmi uživatelek a neuživatelek není rozdílu kromě dvou ukazatelů Brazeltonovy stupnice, kde děti kuřaček ukazovaly lepší výsledky.

Ani jedna ze studií netvrdila, že všechno zlepšilo konopí. Namísto toho výzkumníci zjistili, že výkon dětí byl svázán s “jistými aspekty domácího prostředí a pravidelností … školní docházky.“ Přinejmenším v některých případech vytvářely kuřačky trávy také lepší domácí prostředí.

Znamená to, že máte v těhotenství kouřit trávu? To vám nemůžeme doporučit. Jde o vaši osobní volbu. Ale při absenci dat a konsensu platí, že klíčové je, zda dítěti dáte dobrý domov, který je bude podporovat. Existují jistě důkazy, že pokud to dokážete a navíc si k tomu zakouříte, děláte to správně.