Během diskusního fóra minulý čtvrtek dostalo třináct kandidátů na starostu Chicaga otázku, zda podporuji legalizaci marihuany. Všech třináct řeklo ano, i když se někteří snažili své odpovědi upřesnit.

Kyle Jaeger | původně publikováno 11. ledna 2019 na https://www.marijuanamoment.net/thirteen-chicago-mayoral-candidates-unanimously-endorse-marijuana-legalization-at-forum/

Státní návladní Jogn Kozlar (Demokratická strana) například řekl, že souhlasí, pokud dospělí „chtějí kouřit trávu, tak ať kouří trávu,“ ale že nechce, aby „tomu byly vystaveny děti v raném věku.“

Jiní byli přímočařejší. Obchodník Willie Wilson (Demokrati) sklidil smích a potlesk, když řekl „budou to kouřit stejně – takže ano.“

Bývalý ředitel Veřejných chicagských škol Paul Vallas (Demokrati) podotkl, že riskuje, že ho máma zakousne, ale řekl „ano.“

Další významní kandidáti, kteří řekli, že podporují legalizaci, byli William Daley, jenž sloužil za prezidenta Obamy jako sekretář Bílého domu, a dřívější superintendant chicagské státní policie Garry McCarthy; ten sloužil také jako šéf policie v newjerseyskem Newarku za tehdejšího starosty Cory Brookera.

Dva starostenští kandidáti – demokraté Toni Preckwinkleová a Neal Sales-Griffin – se diskuse nezúčastnili. Ví se, že Preckwinkleová legalizaci podporuje; není jasné, jaký má v této věci postoj Sales-Griffin.

Ale ať už se lišila míra individuálního nadšení jakkoliv, všech 13 kandidátů na starostu, kteří byli na fóru, řeklo, že podporují plnou legalizaci konopí – to odráží rostoucí shodu na problému, zejména mezi politiky Demokratické strany.

Chicagské volby starosty, které se budou konat 26. února 2019, rozhodnou o nástupníkovi/nástupnici nekandidujícího Rahma Emanuela (Demokrati), jenž loni nadhodil, že by se daně z prodeje marihuany měly použít k financování důchodů. Pokud příští měsíc nezíská žádný z kandidátů více než 50 % hlasů, bude se finále voleb konat 2. dubna 2019.

Ať už zvítězí kdokoliv, bude mít spojence v nově zvoleném guvernérovi J.B. Pritzkerovi (Demokrati), jenž z legalizace udělal ústřední téma své guvernátorské volební kampaně.  Pritzker uvedl, že chce balón konopné reformy vykopnout krátce po svém uvedení do úřadu tento týden.

Senátorka Hether Steans (Demokrati) už podala návrh zákona o legalizaci a zdanění konopí ve státě Illinois, ale podrobnosti tohoto zákona ještě nejsou známy kromě jeho názvu a krátkého popisu. Je to jeden z těch překvapivě mnoha návrhů zákonů, které byly podány v jednotlivých federálních státech USA novými parlamenty roku 2019.

Minulý rok voliči v okrese Cook County, do něhož patří i Chicago, odsouhlasili v nezávazném referendu legalizaci konopí. Šedesát tři procenta souhlasila s tím, že Illinois má legalizovat, a 37 procent bylo proti.