KOPAC, pacientský spolek pro léčbu konopím spustil ve spolupráci s distributory léčebného konopí Informační službu o dostupnosti léčebného konopí v ČR, která monitoruje aktuálně dostupné varianty léčebného konopí v distribuci do českých lékáren.

V českém prostředí léčebného konopí (LK)  je tento přehled unikátní, protože sdružuje veškeré informace o dostupných variantách LK na jednom místě.

Služba umožní lékařům, lékárníkům a odborné veřejnosti získat přehled o aktuální dostupnosti konkrétních variant LK spolu se specifikacemi podílů účinných látek, typu léčebného přípravku, stanovené expiraci nebo kódu eReceptu. Nabídne tak veškeré informace pro výběr vhodné varianty k aktuální měsíční preskripci.

Lékaři spolu s pacienty často čelí výzvě najít nejvhodnější variantu LK v měnící se nabídce. Naše služba jim umožňuje získat aktuální a ucelený přehled, který jim pomůže vybrat nejlepší možnost,“ uvádí Hana Vágnerová, ředitelka spolku KOPAC.

Přizpůsobujeme službu na základě připomínek a poznatků od uživatelů a neustále pracujeme na jejím zdokonalení. Věříme, že budeme schopni lépe sloužit odborníkům v oblasti léčby konopím, což v konečném důsledku znamená pomoc právě pacientům„, dodává Adriana Kulková, lékařka, která v pacientském spolku KOPAC vede projekt Informační služby o dostupnosti léčebného konopí v ČR.

Informační službu jsme se rozhodli vyvinout v reakci na praktické potřeby předepisujících lékařů a LK vydávajících lékárníků. Cílem služby je minimalizovat pravidelné problémy s dostupností předepsaných kódů LK, které konopným pacientů v praxi znemožňují dostat se v měsíční periodicitě preskripce k 12 měsíčním dávkám během kalendářního roku. Nová služba by měla tuto bariéru odstranit nebo alespoň podstatně snížit”, popisuje důvody vzniku a hlavní cíl informační služby předseda správní rady KOPAC MUDr. Pavel Kubů.

Aktuálně je pro pacienty na českém trhu prostřednictvím oficiální distribuce dostupné LK ve formě květů a konopných extraktů, přičemž z těchto surovin mohou následně lékárny vyrábět individuálně připravované léčivé přípravky, jako jsou konopné kapsle, masti, gely nebo rektální a vaginální čípky, případně vydávat konopné květy určené k vaporizaci nebo extrakt samotný, který lze užívat orálně nebo sublingválně, tudíž je vhodný pro pacienty, které trápí potíže s polykáním či pro polymorbidní nemocné.

Službu najdete na stránkách spolku KOPAC, na adrese  https://kopac.cz/dostupne-varianty-konopi/

Poděkování patří všem distributorům léčebného konopí, kteří se do projektu aktivně zapojují a umožňují tak odborné veřejnosti získávat aktuální informace na jednom místě.

TZ KOPAC spuštění služby monitoringu dostupných variant konopí (tisková zpráva v pdf)