Německá Národní asociace zákonných fondů zdravotního pojištění (GKV), jejíž členové pojišťují 90% německé populace, zveřejnila údaje o proplácení nákladů na užívání léčebného konopí za celý rok 2020. Nové údaje ukazují, že úhrada za prodej léčebného konopí v roce 2020 měla hodnotu 165 milionů EUR (cca 4,3 mld Kč).

GKV zveřejnila údaje, které ukazují, že trh s léčebným konopím v Německu v roce 2020 pokračoval v růstu a ve srovnání s rokem 2019 vzrostl o 34% bez nově přidaného léku Epidiolex. Tržby dosáhly ve 4. čtvrtletí nového rekordu, i když s nízkou marží, v celkové výši 43 milionů EUR (cca 1,2 mld Kč). To nezahrnuje prodej konopí, které bylo placeno soukromě.

Úhrada prodeje léčebného konopí v Německu v roce 2020 Zdroj: Prohibition Partners / GKV
Úhrada prodeje léčebného konopí v Německu v roce 2020 Zdroj: Prohibition Partners / GKV

Jak již dříve uvedli autoři Prohibition Partners, surová a zpracovaná květenství jsou nejdůležitější kategorií léčivých přípravků z hlediska prodeje, ale v těchto údajích mají také nejrychleji klesající podíl na trhu. Prodej surových a zpracovaných květenství poklesl od prvního do čtvrtého čtvrtletí o 14%. Prodej Epidiolexu byl nejrychleji rostoucím trhem, od 1. do 4. čtvrtletí vzrostl o 72% a v roce 2020 dosáhl 16 milionů EUR (416 mil Kč). To odráží události v Dánsku, kde zavedení Epidiolexu zaznamenalo rychlý nárůst jeho prodeje na úkor některých jiných CBD léků na předpis.

Ukazuje se, že část prodeje se přesunula z extraktů vyráběných lékárnami na hotové výrobky a neautorizovaná léčiva včetně dronabinolu. Tržby z hotových výrobků, jako jsou oleje vyráběné společnostmi Cannamedical a Tilray, byly druhým nejrychleji rostoucím segmentem, od prvního do druhého čtvrtletí vzrostly o 72%, i když tato kategorie zůstává na pouhých 6% z celkového prodeje.

Celkově společnost Flowers (v grafu níže černě) ztratila od začátku do konce roku 2020 přibližně 8% podílu na trhu, zatímco extrakty a léčiva získaly po 4%. Mezi extrakty jsou zde zahrnuty(žlutě): fullspektrum extrakty, hotové výrobky a neautorizovaná léčiva včetně dronabinolu. Mezi farmaceutika (modře) patří Epidiolex, Canemes a Sativex.

Tržní podíl konopných léčiv v Německu Zdroj: Prohibition Partners / GKV
Tržní podíl konopných léčiv v Německu Zdroj: Prohibition Partners / GKV

Dlužno poznamenat, že prodej konopných léků, na které se nevztahuje úhrada z pojištění GKV, je z těchto údajů vynechán a většina z těchto prodejů je pravděpodobně z květů konopí, což ovlivňuje celkový podíl na trhu.

Jak je podrobně uvedeno v nedávno vydané Evropské zprávě o konopí, odhadujeme, že na konci roku 2020 mělo Německo 128 000 aktivních pacientů. Konopí je nyní do Německa dodáváno z celé řady zemí včetně Kanady, Nizozemska, Uruguaye, Portugalska, Izraele, Španělska a Austrálie. Konopí vyrobené v tuzemsku by mělo být od producentů odesláno do BfArM během první poloviny roku a mělo by být prodáno pacientům do konce roku 2021.

Praxe pojišťovacích společností bude pravděpodobně brzdit další rozšiřování přístupu pacientů v Německu. Zákonné zdravotní pojišťovny odmítají 38% žádostí o úhradu od pacientů, což omezuje schopnost lékařů ho pacientům předepisovat. To by mohlo být v budoucnu vyřešeno snížením nejednoznačnosti právních předpisů týkajících se pojištění léčebného konopí a zavedením povinného pojištění předepisovaného konopí pro zákonné pojišťovny.

zdroj: https://prohibitionpartners.com/2021/04/16/reimbursed-sales-of-medical-cannabis-in-germany-grew-by-34-in-2020/