Dokonce ani ve federálních státech USA, které legalizovaly léčebné konopí, pojišťovací společnosti neposkytují jeho úhradu. Američtí zastánci léčebného konopí nyní chtějí federální zákon, který by zahrnoval úhradu konopí ze zdravotního pojištění – a za model jim slouží Kanada.

Bill Weinberg | původně publikováno 19. března 2019 na https://cannabisnow.com/medicare-for-all-must-include-cannabis-coverage/

Sotva nabrala prezidentská kampaň v USA na rok 2020 obrátky, čtyři slova obíhají a obíhají kolem: „Zdravotní péče pro všechny.“

Výskyt termínu, který mnozí Demokraté považují za řešení dilematu zdravotních úhrad v USA, protože by vytvořil univerzální systém zdravotní péče, je příkladem toho, jak americký hlavní proud začíná přijímat progresivní agendu – agendu, která zahrnuje také podporu legálnímu konopí.

Kampaň Bernieho Sanderse v roce 2016 přinesla „Zdravotní péči pro všechny“ jako první. V roce 2016 Sanders také schvaloval legalizaci konopí. V současnosti jsou Sandersova stanoviska k těmto dvěma věcem stejně progresivní jako kdykoliv jindy. Ve většině diskusí o „Zdravotní péči pro všechny“ a legalizaci konopí nicméně zůstávají tyto dvě věci relativně odděleny.

Je mezi nimi ale očividné spojení, kterému nyní mnozí přicházejí na kloub: Vysoká cena konopí je mnohým znepřístupňuje dokonce i ve státech s programy léčebného konopí. Zastánci konopí nyní začínají tvrdit, že konopí nebude skutečně osvobozeno, dokud nebude zahrnuto v pojišťovacích plánech jako kterýkoliv jiný legální lék.

Vysoká cena: fatální chyba programů léčebného konopí

Cena léčebného konopí je nepochybně celoamerickým problémem. Tak například v Minnesotě, která má legální léčebné konopí od roku 2014, státní noviny Bemidji Pioneer píší, že ekonomická nedostupnost programu je jeho „největší chybou.“ Cituje státní data, podle kterých jen v minulém roce vypadlo z programu léčebného konopí na 3400 pacientů, a přikládá to z větší části vysoké ceně léku.

Pacienti řekli novinám Pioneer, že na léčbu utratí mezi 200 a 700 amerických dolarů měsíčně. Náklady by se mohly snížit, kdyby pojišťovací společnosti léčebné konopí hradily, ale ty tak nemohou činit, dokud to neschválí federální Úřad USA pro potraviny a léky, sdělila novinám Minnesotská rada pojišťovacích plánů.

V New Yorku si nicméně zákonodárci myslí, že mají řešení. Senátorka Diane Savino a poslanec Richard Gottfried, oba demokraté z města New Yorku, tlačí před sebou něco, čemu si nemohly New York Post odpustit říkat „schéma dvou hlavní“ a co by vyžadovalo po státem a odbory vedených pojišťovacích programech, aby pokrývaly náklady na léčebné konopí jako náklady na kterýkoliv jiný lék na předpis.

„Není fér nehradit konopí, když jsou hrazeny opioidy, Oxycontin a Ambien,“ řekla Savinová deníku Post. „Musíme se posunout.“

Podle zákonodárců tento nápad pomůže řešit opioidovou krizi, která svírá stát New York a s ním už příliš mnoho dalších států USA. „Pro tisícovky pacientů je léčebné konopí bezpečnějším a účinnějším lékem než jiná medikace, zejména než opioidy,“ řekl Gottfried novinám.

Vysoké ceny konopí jsou také tématem v Kalifornii, ve státě, který byl svým Zákonem 215 v roce 1996 pionýrem léčebného konopí. Ironií je, že „konopí ze soucitu“ – marihuana darovaná potřebným pacientům – utrpělo ránu všeobecnou legalizací, schválenou voliči v roce 2016. Vysoké daně na legální konopí uzavřely prostor soucitu. Zákon, který měl poskytnout léčebnému konopí daňové úlevy, loni neprošel, když jej v Sacramentu vetoval tehdejší guvernér Jerry Brown.

Odborové zdravotní pojištění může zaměstnancům proplácet léčebné konopí

Tento měsíc došlo v Novem Hampshiru k průlomu, když Nejvyšší soud státu vynesl rozsudek, že odborová odvolací komise chybovala, když rozhodla, že odborové zdravotní pojištění nemůže pracovníkovi hradit náklady na léčebné konopí.

Jak píše Insurance Journal, soud zjistil, že podle státního zákona o léčebném konopí z roku 2013 není pojišťovně zakázáno konopí hradit. Dále zjistil, že kvalifikovaný pacient má podle státního zákona na léčebné konopí právo. Soud poslal případ zpět odborové odvolací komisi s návodem zvážit dopady federálního zákona na věc.

Případ se týkal Andrewa Panaggia, jenž se zaregistroval do programu léčebného konopí poté, co si v roce 2016 v práci poranil záda. Chtěl úhradu od odborové pojišťovny, ale ta – CNA Insurance Co. – odmítla jeho nárok s tím, že „léčebné konopí není smysluplně/nutně nebo kauzálně“ spojeno s úrazem. Panaggio napadl odmítnutí před Newhampshirským ministerstvem práce – kde se zodpovědný úředník připojil ke stanovisku CNA Insurance.

Panaggio se pak odvolal k Odborové odvolací komisi. Komise po slyšení uznala Panaggiovy argumenty, že „konopí je paliativní a má přidanou hodnotu ve snížení užívání opiátů“ a jednomyslně se shodla, že Panaggiovo „užívání je smysluplné a léčebně nezbytné.“ Navzdory tomu nicméně většina komise podpořila odmítnutí CNA uhradit Panaggiovi platby za léčebné konopí, protože taková úhrada „není legální podle státního ani federálního práva.“ Po rozhodnutí soudu je přinejmenším argument o státním právu passé.

I když se zdá, že případ je vítězstvím práva zaměstnanců na konopí, Panaggio musel také platit za léčebné konopí z vlastní kapsy bez pomoci své pojišťovny. Kdyby žil v Kanadě, možná by to bylo jinak.

Kanada vede v oblasti konopí a zdravotního pojištění

V Kanadě, která spustila legální konopný průmysl loni v říjnu, se dějí s úhradami léčebného konopí pojišťovnami velké pokroky. Loni se stala torontská společnost Sun Life Financial první velkou pojišťovnou v zemi, která úhradu konopí nabízí. Výkonný ředitel Sun Life Dean Connor řekl, že ke kroku vedly sílící požadavky klientů – zvláště trpících rakovinou, roztroušenou sklerózou nebo revmatoidní artritidou, nebo těch, kteří potřebují paliativní péči.

„Léčebné konopí se stává velmi důležitou součástí jejich léčebného programu a jejich programu zvládání bolesti,“ řekl Connor serveru Canada’s Financial Post.

A od tohoto roku pobočka životní pojišťovny společnosti Qubec’s SSQ Insurance začala nabízet zaměstnavatelům a dalším přispěvatelům na pojištění možnost pokrytí nákladů na léčebné konopí. Napsal to server TheGrowthOp.

Dokonce i v Kanadě vedla k tomuto vývoji zdlouhavá cesta. Canadian Broadcasting Corporation (CBC) nedávno popsala případ Melissy Ellsworthové, která s byrokracií bojovala pět let, než Odborové pojištění Nového Skotska konečně začalo platit za konopí, které používá k léčbě bolesti. Platby konečně začaly v lednu 2018, kdy tribunál došel k závěru, ze „existují dostatečné důkazy, jež vedou k závěru, že zaměstnanec má právo na úhradu léčebného konopí.“

Ellsworthová upřímně řekla CBC, že to rozhodnutí jí zachránilo život. „Mohu každý den fungovat jako normální lidská bytost, místo abych byla zmrzačena bolestí,“ svěřila se. „Přešla jsem z 26 pilulek denně na konopí.“

Dostat se k tomuto stavu bude v puritánštějších Spojených státech bezpochyby mnohem těžší. Ale začíná to zastánci konopí, kteří tlačí zákonodárce k zahrnutí úhrady konopí mezi základní cihly progresivní stavby.