Dekriminalizace marihuany byla pro zastánce legalizace pomalým a těžkým bojem, ale zdá se, že se vyplatil. Po volbách minulý týden máme nyní 10 federálních států USA, které dovolují rekreační užívání marihuany, a 33 států, jež legalizovaly její léčebné využívání.

Alisha McKinney | původně publikováno 11. listopadu 2018 na https://www.inquisitr.com/5158749/marijuana-use-may-have-serious-effects-on-the-brain-according-to-experts/

Na federální úrovni je v USA marihuana stále látkou Seznamu 1 spolu s heroinem, LSD, MDMA (extází) a peyotem. I když se nezdá, že by Federální agentura pro léky a potraviny (Food and Drug Administration; FDA) podnikala nějaké kroky k legalizaci marihuany, mnozí se ptají, zda USA nebude následovat Kanadu a nelegalizuje užívání konopí na federální úrovni, ať už pro rekreační nebo léčebné účely.

Zastánci legalizace často odkazují na absenci fyzické závislosti na marihuaně a relativně nízké riziko dalších vedlejších účinků spojených s jejím užíváním. Ale podle nedávné zprávy z NBC News může mít marihuana vážnější následky, než se dosud myslelo. Marihuana je ve Spojených státech nejužívanější ilegální drogou, a odborníci varují, že její užívání není bez následků.

Podle současných průzkumů více než polovina Američanů někdy v životě marihuanu vyzkoušelo a 35 milionů lidí se považuje za její pravidelné uživatele. Odborníci říkají, že pravidelné užívání může být asociováno s vážnějšími odvykacími příznaky a se silnější závislosti, než se původně mělo za to.

Zpráva NBC poukazuje na datového analytika z Mayo Clinic jménem Nathaniel Warner, jenž se léta potýkal se závislostí na marihuaně, než vyhledal pomoc. Podle něj jsou následky pravidelného užívání mnohem více vysilující, než se obvykle myslí.

„Žil jsem v beznaději. Uvědomoval jsem si, že tento životní styl – cítit se mizerně a zkuřovat se – se nikdy nezmění. Nechtěl jsem 30 nebo 40 let strávit chozením do práce, chozením domů a zhulováním se. Neviděl jsem z toho úniku. To mne svým způsobem šokovalo.“

Vědec v oboru drogové politiky a profesor na Carnegie Mellon University Jonathan Caulkins říká, že Warnerův stav není tak neobvyklý a je příznakem „poruch z užívání marihuany.“

„Marihuana – přinejmenším tak, jak je nyní užívána ve Spojených státech – vyvolává mezi všemi svými uživateli velmi často behaviorální problémy včetně závislosti.“

Podle Národního ústavu USA pro (otázky) zneužívání drog (NIDA) trpí kolem 30 procent uživatelů závislostí spolu s poruchami z užívání marihuany. Podle současných studií jsou důkazy o závislosti na marihuaně, byť nikoliv natolik zničující, jako je závislost na opiátech či alkoholu, stále silnější.