Léčba rakoviny konopím je možná konečně na obzoru, a to díky výzkumu nikoho menšího, než je profesor Raphael Mechoulam.

CBD Testers | původně publikováno 21. srpna 2019 na https://420intel.com/articles/2019/08/21/2-million-going-cannabis-cancer-research-israel

Mechoulam vede výzkumný tým, který pracuje na vývoji léků, založených na konopí, pro tři agresivní formy rakoviny: melanomu (rakoviny kůže), neuroblastomu (rakoviny, která se vykytuje v okolí a především v nervovém systému dětí) a glaublastomu (rakoviny mozku).

Probíhající výzkum bude financovat telavivská společnost Cannbit, produkující konopí, jež bude nejdříve investovat do konopného výzkumu 400 000 amerických dolarů a potom dva milióny na komerční medicínskou licenci. Ředitelem firmy Cannbit je bývalý velitel izraelského letectva Eltan Ben Eliyahu a Mechoulam v současnosti působí jako vedoucí vědeckého poradního sboru Cannbitu.

Za to Cannbit dostane právo prodávat tyto léky po dobu platnosti patentu – 25 let. Ostatní partneři budou dostávat 13 % ze všech budoucích zisků z výzkumu a prodeje léků, stejně jako jim bude spolupatřit budoucí intelektuální vlastnictví, které tento výzkum vytvoří.

Společnost Hebrejské university pro transfer technologií Yissum drží intelektuální vlastnictví na výsledky předběžného výzkumu. Vlastnictví bude nakonec převedeno na Cannbit, a to na dobu trvání patentu. Na studii budou rovněž spolupracovat nemocnice Hadassah University-Ein Kerem a Sheba Medical Center.

Mechoulam, profesor biochemie na Hebrejské univerzitě, je znám jako objevitel endokanabinoidůfytokanabinoidů v roce 1964.Spolu se svou výzkumnou skupinou byl první, komu se podařilo izolovat tetrahydrokanabinol, kanabidiol, kanabigerol a mnoho dalších.