Rekreační marihuana bude v Kanadě od středy legální – ale co to znamená v praxi?

Amelia McDonell-Parry; původně publikováno 15. října 2018 na https://www.rollingstone.com/culture/culture-news/canada-legal-weed-pot-737905/

Ve středu 17. října vstoupí v Kanadě v platnost Zákon C-45, schválený parlamentem v červnu, a země tak bude druhou na světě, kde je celonárodně legální marihuana. Dospělí budou smět mít u sebe 30 gramů trávy a pěstovat si až čtyři rostliny jakékoliv velikosti na jednu domácnost; další omezení mohou být stanovena na úrovni provincií.

Američané, kteří plánují v brzké budoucnosti do Kanady cestovat, by měli vědět, že to nebude úplně „konopí volně pro všechny“ – ve Dni Jedna bude otevřeno v celé zemi necelých 200 obchodů. Abychom někde začali, Britská Kolumbie bude mít jen jediný obchod, vlastněný státem, a to ve městě Kamloops. Na východním pobřeží se může pochlubit širší nabídkou Montreal, jenž bude mít ve středu otevřených 12 obchodů, a další tři se otevřou do konce měsíce. V Quebecu bude na konci roku 20 obchodů, které bude všechny provozovat Société Québécoise du Cannabis (SQDC), dceřinka státního monopolního provozovatele obchodů s lihovinami. Zatímco Quebec tedy drží kontrolu na úrovni vlády provincie, jiné provincie plánují dát utržit i soukromníkům a udělovat jim licence.

Spektrum regulací od provincie k provincii, od města k městu a někde dokonce od městského obvodu k městskému obvodu způsobila jistý zmatek v tom, co je vlastně legální a pro koho. Zatímco celonárodní legislativa legalizuje prodej marihuany komukoliv od osmnácti let, některé provincie – jako Britská Kolumbie – mají limit na devatenácti letech, a nastupující vláda Quebecu pod vedením konzervativce Francois Lagaulta oznámila, že se chystá zvýšit minimální věk na 21 let. V Quebecu a Manitobě je také zakázáno domácí pěstování.

Prozatím bude užívání na veřejných místech v Qubecu legální s výjimkou míst, kde je zakázáno kouření tabáku. Jenže podobně jako dostaly regulativní pravomoci provincie, dostala je i města, z nichž se některá rozhodla veřejnou konzumaci zcela zakázat. Montreal není  jedním z nich; v některých městských obvodech, nad nimiž má kontrolu konzervativní opozice, se nicméně rozhodli veřejnou konzumaci zcela zakázat vyhláškami.  Britská Kolumbie i Quebec povolují online nákup z webu SQDC, doručovat se ale bude jen na kanadské adresy a kupec musí být schopen ukázat průkaz v zájmu ověření svého věku.

Legální dosud nebude ani prodej a distribuce marihuanových potravin. I když federální zákon dovoluje lidem si takové potraviny doma připravovat, pravidly pro balené konopné potraviny se dosud nikdo nezabýval a minimálně do konce příštího roku nebudou zavedena. Prozatím se tedy může prodávat v licencovaných obchodech jen sušené konopí a konopný olej.

„Chápeme složitost problematiky konopných potravin, a chceme mít v platnosti regulace, které zajistí bezpečí Kanaďanů,“ řekl na CTV News Bill Blair, kanadský ministr ochrany hranic a odhalování organizovaného zločinu.

Pohraniční služba USA už dala na srozuměnou, že Kanaďanům, kteří budou přistižení na hranicích s marihuanou, může být doživotně zakázán vstup do USA, stejně jako těm z konopného průmyslu, kteří do Spojených států amerických pocestují za obchodem.  Občané USA nebudou čelit při svých cestách do Kanady stejnému prověřování, převážet s sebou zpět do USA legálně nakoupenou marihuanu je však zcela nezákonné a nedoporučuje se.