Ve Velké Británii, kde dosud není léčebné konopí běžně dostupné, je klinika průlomem.

Thomas Edward | původně publikováno 23. července 2019 na https://hightimes.com/news/private-clinic-prescribing-cannabis-children-open-london/

Děti v Londýně budou mít brzy zařízení, kde se budou moci léčit jejich chronické nemoci léčebným konopím.

Příští týden by měla v britském hlavním městě být otevřena Sapphire Medical Clinic, což bude první soukromá klinika v Londýně, která bude nabízet léčebné konopí nezletilým. Spuštění jejího provozu je plánováno na 1. srpna 2019.

Klinika bude mít ambiciózní režim, podle kterého se bude konopí předepisovat „na všechny nemoci, na něž může účinkovat,“ což bude „s otevřenou myslí“ konzultováno se všemi rodinami nezletilých.

Otevření této kliniky bude ve Spojením království milníkem, protože tam je léčebné konopí od loňska legální, ale zůstává mimo dosah mnoha pacientů, kteří se konopím chtějí léčit.

Britský ministr vnitra Saji Javid loni oznámil, že lékaři ve Spojením království budou smět předepisovat pacientům léčebné konopí. Toto rozhodnutí přišlo po dlouhé kampani, inspirované dvěma mediálně protřásanými případy dětí, trpících jistými formami epilepsie, kterým ulevuje konopný výtažek.

„Vždy mi bylo a je jasno v tom, že je třeba pacientům zajišťovat přístup k nejvhodnější léčbě,“ sdělil Javis ve svém tehdejším tiskovém oznámení. „Zdůrazňoval jsem a zdůrazňuji, že je v takových případech třeba jednat rychle, abychom si byli jisti, že tam, kde je to indikováno, jsou tyto přípravky volně dostupné pro pacienty na předpis.“

Ale skoro o rok později zůstává léčba konopím pro mnoho pacientů jen těžko dostupná, protože musí být předepsána specialistou, a konopí nelze importovat ze zahraničí [ve Velké Británii se zatím léčebné konopí nepěstuje; pozn. překl.] bez předpisu, který by tento/tato specialist(k)a vydal/a. Podle listu Evening Standard rodiče říkají, že dostat předpis pro jejich děti je v rámci britského zdravotnického systému víceméně nemožné.

Minulý měsíc v Kanadě sídlící společnost Aurora Cannabis, jež je největší konopnou firmou na světě, lobovala u britské vlády, aby se země stala „průkopníkem a nikoliv opozdilcem“ konopného průmyslu.

„K čemu tvořit systém léčby konopím, když se k němu pacienti nemohou dostat?“ položil řečnickou otázku na konferenci v Londýně výkonný ředitel Aurora Cannabis Cam Battley.

V současnosti je jediná klinika ve Velké Británii, která pracuje s léčebným konopím, poblíž Manchesteru.

Podle listu Evening Standard firma Medical Cannabis Clinics, která tuto kliniku zřídila, plánuje otevřít v Londýně další zdravotnické zařízení, pracující s léčebným konopím, nebude ale mít dětské oddělení.

Sapphire Medical Clincs se chlubí, že bude mít „naprostou svobodu předepisovat jakýkoliv přípravek z léčebného konopí od jakéhokoliv licencovaného dodavatele.“ Londýnská klinika bude prvním zařízením v tom, z čeho má nakonec být celonárodní síť klinik.

Specialista na bolest v Sapphire dr. Michael Platt říká, že klinika „je připravena nabízet vyhodnocovací konzultace rodinám s potomky, postiženými refrakterní epilepsií, a zvažovat přitom možnost nasazení léčebného konopí.“

„Naše pediatrická neurologická služba bude nabízet konzultace rodičům dětí… s otevřenou myslí, vyhrazuje si ale právo nepředepisovat léčebné konopí s obsahem THC,“ sdělil Platt listu Evening Standard.