Podle nového průzkumu podporuje solidní většina občanů USA legalizaci marihuany a výmaz záznamů v rejstříků trestů u těch, kteří se v minulosti dopustili držení či užívání konopí.

Kyle Jaeger | původně publikováno 6. března 2019 na https:// https://www.marijuanamoment.net/majority-of-americans-support-legalizing-marijuana-and-expunging-records-poll-finds/

Poslední celoamerický průzkum, provedený Quinnipiac University, jenž byl zveřejněn ve středu 6. března 2019, ukazuje, že 60 procent Američanů podporuje legalizaci užívání marihuany dospělými, zatímco 33 procent je proti. Ještě více respondentů (63 versus 29 procent) souhlasí s tím, že lidem by měli mít vymazány drobné přestupky proti stávajícím konopným zákonům.

A 95 procent by povolilo léčebné konopí.

Když dojde na otázku legalizace pro rekreační užívání, je pro 73 procent Demokratů a 64 procent nezávislých.

Ale i když se v této věci stírají stranické rozdíly, Republikáni nejsou tak nekompromisní v otázce legalizace užívání dospělými (40 vs. 52 procent) ani ve výmazu trestů (45 vs. 47 procent).

Mezi lidmi ve věku mezi 18 a 34 lety podporuje legalizaci supervětšina 85 procent. Jediná věková skupina, kde je většina proti legalizaci, jsou starší 65 let, z nichž reformu podporuje jen 44 procent.

„Baby boomers říkají ‚ne‘ droze, která definovala celé jejich období, zatímco mileniálové říkají ‚sem s tím,‘“ podotýká zástupce ředitele průzkumu Quinnipiac University Tim Malloy. „Mezi těmito dvěma věkovými skupinami je dostatek voličů jiného věku, aby oštemplovali legalizaci marihuany pro rekreační i léčebné použití.“

Zaznamenáníhodné je, že podpora legalizaci konopí se od posledního průzkumu v dubnu 2018 snížila o tři procentní body. Tato ztráta ale nejde na vrub opozici, která zůstala na stejném procentu, ale na nerozhodnuté. Podpora léčebnému konopí se od loňska nezměnila.

Průzkum 1120 účastníků nabízí nejčerstvější data o pocitech Američanů vůči marihuanové reformě, jejíž podpora se za poslední desetiletí rychle zvýšila. Gallup loni uvolnil zprávu o výzkumu, podle nějž je pro legalizaci 66 % obyvatel USA včetně většiny Republikánů.

A taková informace může být užitečná pro mnoho kandidátů, kteří ohlásili nebo ohlásí svou kandidaturu v prezidentských volbách. Minulý týden se pět demokratických senátorů, kteří se ucházejí o nominaci v primárkách, spojilo k předložení rozsáhlého legislativního návrhu, jenž by konopí odstranil ze seznamu federálně zakázaných látek.

Nový průzkum a jeho předchůdci ukazují, že v téhle chvíli by protivit se legalizaci znamenalo pro Demokraty nebezpečí, že si znepřátelí valnou část svých voličů.

„Zpráva, jíž nám vysílají tato čísla, je jednoduchá: pokud bude marihuanová politika zakořeněna ve spravedlnosti pro uživatele a v soucitu s pacienty, zákonodárci budou odměněni,“ řekl serveru Marijuana Moment politický ředitel NORML Justin Strekal. „Dále je zřejmé, že americká veřejnost je připravena u referend potrestat všechny, kteří protahují krutou politiku kriminalizace.“