Podle nejnovějšího průzkumu většina Londýňanů podporuje legalizaci konopí pro rekreační užívání.

Miles Casey | původně publikováno 1. července 2019 na https://medicalmarijuana.co.uk/majority-londoners-want-uk-government-legalise-recreational-cannabis/

Průzkum, zadaný firmou Volteface pro noviny Evening Standard a provedený agenturou Survation, jen znovu ukazuje, jak nepopulární jsou ve Spojeném království tamní současné konopné zákony.

Průzkum pokládal Londýňanům otázku: „Podporujete nebo odporujete regulaci a legalizaci konopí pro užívání dospělými ve Velké Británii?“

Drtivá většina účastníků průzkumu byla silně pro to, aby se ve Spojeném království zlepšil přístup dospělých ke konopí. 63 % Londýňanů podporuje legalizaci a regulaci konopí, zatímco proti je jen 19 %.

Podle průzkumu většina Londýňanů podporuje legalizaci rekreačního konopí s ohledem na ekonomické důsledky, které by to mělo.

Prohibice konopí dovolila převzít kontrolu nad lukrativním trhem kriminálním skupinám. 72 % Londýňanů je přesvědčeno skutečností, že legalizace konopí by z rukou těchto zločinců vyrazila 2,5 miliardy britských liber a přenesla by je do legitimní ekonomiky.

Plody vědeckého přístupu ke konopí už sklízí americký federální stát Colorado. Na státních výnosech z legálního konopného průmyslu vybral už více než jednu miliardu amerických dolarů.

Podle britského Ústavu pro ekonomické otázky se odhaduje hodnota britského trhu na 2,5 miliardy britských liber ročně, a z nich by se v případě legalizace dala na daních vybrat celá miliarda každý rok. 68 % Londýňanů považuje skutečnost, že Spojené království by mohlo vybrat tuto sumu, za velmi přesvědčivý.

Jiným negativním efektem britské prohibice je zúžení výběru konopí podle jeho síly [obsahu THC; pozn. překl.], kdy na černém pouličním trhu není na výběr než z odrůd s velmi vysokým obsahem THC.

Regulace by prodejcům umožnila korektně označovat konopí, takže by si uživatelé mohli vybrat mezi různými potencemi konopí, např. s nízkým obsahem THC a vysokým obsahem CBD, nebo takovou odrůdu, kde je obsah THC a CBD vyvážen. 68 % Londýňanů se cítilo přesvědčeno argumentem, že legalizace konopí povede k jeho regulaci.

Regulace konopí je také nejúčinnější metodou, jak od něj odříznout mladistvé pod 18 let věku. Když jsme dovolili drogovým dealerům kontrolovat trh, vytvořilo to situaci, kdy jediné, co potřebujete při koupi konopí k identifikaci, jsou bankovky. Legalizace a regulace rekreačního konopí by s sebou přinesly ochranná opatření, podobná těm, jaká už máme u alkoholu a tabáku. 66 % Londýňanů se cítilo přesvědčeno argumentem, že legalizace sníží dostupnost konopí pro děti a mladistvé.

“Výsledky prokazují, že nejdůležitější jsou ekonomické ohledy, a hned po nich veřejnozdravotní zájem o stanovení maximální potence konopí…”

– Liz McCulloch, ředitelka pro politický výzkum ve firmě Volteface

Státy a země, které už konopí legalizovaly nebo dekriminalizovaly, zaznamenaly snížení kriminálního násilí, což považuje za přesvědčivou skutečnost 66 % Londýňanů.

Výzkumníci z Pensylvánské univerzity zkoumali dopad uvolnění konopné legislativy a zjistili, že domácí násilí, které ústí například ve zlomeniny kostí, se po dekriminalizaci významně snižuje. Vědci z USA také zjistili, že když jistý federální stát na hranicích s Mexikem legalizoval léčebné konopí, kriminální násilí se snížilo v průměru o 13 %.

Navzdory tomu, že v průzkumu většina podporovala legalizační argumentaci, mezi Londýňany se ukázalo populárními také několik prohibičních argumentů: 65 % z účastníků průzkumu je přesvědčeno, že legalizace rekreačního konopí povede ke zvýšení počtu dopravních nehod, a 63 % se staví za tvrzení, že legalizace by vedla k vyššímu počtu s marihuanou souvisejících duševních problémů.

Obě tato tvrzení byla účinně zpochybněna vědeckým výzkumem.

Studie, zveřejněná ve vědeckém recenzovaném časopise American Journal of Public Health nezjistila jakýkoliv statisticky významný rozdíl v úmrtích při dopravních nehodách během tří let po legalizaci rekreačního konopí v Coloradu a v dalších federálních státech USA, takže se Londýňané nemají proč bát, že by legalizace vedla ke zvýšení [vážné] dopravní nehodovosti.

Už dlouho se debatuje o tvrzení, že konopí přímo způsobuje schizofrenii. Žádná z dosavadních studií ale neprokázala příčinný stav – pouze korelace současného výskytu schizofrenie a užívání konopí. Výzkumníci zjistili, že v USA by se zhruba 23 tisíc lidí mělo zdržet užívání konopí, pokud nechtějí prožít psychotický záchvat.

I kdyby ale bylo prokázáno spojení mezi konopím s vysokým obsahem THC a psychózou, jediným způsobem, jak zabránit tomu, aby se z daného jevu stal problém, je legalizace a regulace konopí. Ta by totiž uživatelům dovolila vybrat si mezi odrůdami s vysokým obsahem THC a těmi, které mají vyšší obsah CBD.

Ředitelka výzkumu politiky firmy Volterface Liz McCulloch, k tomu řekla:

“Toto je poprvé, kdy byla veřejnost tázána, které argumenty pro legalizaci rekreačního konopí a proti ní považuje za nejpřesvědčivější.“

„Výsledky ukazují, že nejpřesvědčivější jsou argumenty o ekonomickém přínosu, stejně jako zdravotní obavy o určení maximálního obsahu THC, což pravděpodobně odráží starost o škodlivost konopí s vysokou potencí, známým jako ‘skunk‘.“

„Spojení mezi intenzivním užíváním skunku a psychózou dělá lidem starost po právu, takže propagátoři legalizace by měli veřejnost ujistit, že legalizace povede k nižšímu a nikoliv k  vyššímu počtu psychiatrických případů.“