Pokud jste v konopí nováčkem, termíny jako “endokanabinoidní systém” a “kanabinoidy” mohou být poněkud matoucí. Tyto termíny by měl znát každý, a to zejména pokud chcete rozšířit své vědomosti o konopí nebo pokud máte zájem o použití konopí pro jeho léčebné vlastnosti. Podívejme se podrobněji na tyto termíny, s nimiž se budete setkávat při zjišťování poznatků o zázračné rostlině, zvané konopí.

The Growth Op | původně publikováno 16. srpna 2019 na https://420intel.com/articles/2019/08/16/everything-you-need-know-about-your-endocannabinoid-system

Co jsou kanabinoidy?

Kanabinoidy jsou chemické sloučeniny konopí, které mohou a nemusí mít psychoaktivní účinky. Tyto látky interagují přímo s receptory endokanabinoidního systému, o němž se dozvíte více dále v tomto článku. Některé z kanabinoidů, které můžete znát, zahrnují THC, známý také jako delta-9-tetrahaydrokanabinol, a kanabidiol čili CBD. V konopné rostlině existuje nejméně 113 známých kanabinoidů, a každý z nich nabízí různé účinky včetně těch prospěšných pro uživatele a pacienty. Izolované kanabinoidy mohou prospívat lidskému zdravé samy o sobě, nejprospěšnější ale jsou, když jsou užívány v různých koncentracích společně, protože společně způsobují tzv. „entourage efekt“ [účinky celé rostliny konopí; pozn. překl.].

Co je endokanabinoidní systém?

Endokanabinoidní systém je vrozeným fyziologickým systémem, jenž mají všichni savci podobně jako centrální nervový systém, trávicí systém, a další. Endokanabinoidní systém (někdy se setkáte s anglickou zkratkou ECS – the EndoCannabinoid System) sehrává klíčovou roli v regulaci mnoha přirozených funkcí těla. Endokanabinoidní systém tvoří receptory, známé jako CB1 a CB2, které se vyskytují v mozku, v orgánech, ve žlázách, svalech, tkáních a nervech v těle a vstřebávají řadou různých způsobů kanabinoidy.

Když jsou kanabinoidy těmito receptory vstřebány, umožňují obousměrnou komunikaci mezi buňkami, jež je bez tohoto vstřebání nemožná. To umožňuje tělu, aby se vypořádávalo s řadou různých nemocí. Právě tímto procesem konopí nabízí spoustu zdraví prospěšných účinků pro celé spektrum různých pacientů, trpících řadou nemocí a chorobných stavů. Za hlavní úkol endokanabinoidního systému lze považovat vytvoření homeostázy (stabilního vnitřního prostředí) v těle.

Endo- versus fytokanabinoidy

Kanabinoidy, o nichž se píše výše, jsou známy jako fytokanabinoidy, protože jsou vytvářeny uvnitř rostlin konopí. Tělo si nicméně kanabinoidy vytváří také, a ty se označují jako endokanabinoidy. Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma typy kanabinoidů spočívá ve způsobu, jakým jsou vytvářeny. Endokanabinoidy i fytokanabinoidy aktivují kanabinoidní receptory stejně.

Na rozdíl od spousty fytokanabinoidů, které byly identifikovány v rostlině, známe v současnosti pět endokanabinoidů, přirozeně vytvářených v lidském těle: anandamid, 2-arachidonyl glycerol, virodhamin, noladin ether a N-arachidonyl dopamin. Každý z těchto endokanabinoidů účinkuje jako neuromodulátor, což v zásadě znamená, že přímo ovlivňuje, jak bude náš mozek zpracovávat jiné chemické látky v těle, jako jsou aminokyseliny.

Sami vidíte, že o konopí existuje velké množství informací. Doufám, že tento všeobecný přehled rozšířených termínů vám pomůže v cestě za znalostí a pravdou o konopí a o všem, co může člověku nabídnout.