Začíná první studie v USA, která má zjistit, zda kanabinoidy mohou léčit poranění mozku

Tess Woods PR LLC | původně publikováno 21. února 2019 na https://www.analyticalcannabis.com/news/the-first-us-clinical-study-to-see-if-cannabinoids-can-treat-brain-injury-begins-311504#search

Nadace Flowering HOPE Foundation (Boulder, Colorado) spolu s Clover Leaf University (Denver, Colorado) právě oznámily financování a spolupráci na první klinické studii v USA, která je schválena k výzkumu kanabinoidních potravních doplňků, získaných z rostliny, při zotavování se z poranění mozku.

Studie bude analyzovat kvantitativní EEG aktivitu mozku a na kanabinoid senzitivní slinný biomarker na 40 pacientech s mírným poraněním mozku a na kontrolách, jimiž budou současní uživatelé z konopí odvozených botanických potravinových doplňků (tj. fytokanabinoidů). Tříletá studie nabírá dospělé ve věku 18 až 55 let.

Svou motivaci pro financování studie vysvětluje Jason Cranford, zakladatel nadace Flowering Hope Foundation (FHF), v Coloradu registrované nestátní neziskové organizace, která podporuje léčebné užívání z rostliny extrahovaných kanabinoidů, zvaných fytokanabinoidy:

„Doufáme, že poskytneme vědeckou oporu výhodám přirozených látek, obsažených v konopí, a posuneme se o krok blíže neomezené dostupnosti přírodních kanabinoidních léků.“

Cranford je pionýrem rodícího se konopného průmyslu s více než pětadvacetiletou zkušeností s pěstováním, extrahováním a mícháním. Jeho know-how mu dovolilo vyšlechtit jedinečnou odrůdu konopí, díky svým fytoterpenům a fytokanabinoidům určenou pro úlevu od dětské epilepsie bez vedlejších psychoaktivních účinků. Výsledná odrůda, zvaná Haleigh’s Hope, je součástí potravinového doplňku, který FHF nabízí (2013).

FHF se spojila s Clover Leaf University (CLU) ke studiu poranění mozku. Prezidentka a zakladatelka univerzity Chloe Villano dostala akreditaci pro CLU v roce 2013 od Coloradského ministerstva pro vyšší vzdělávání. Villanová je pionýrkou v konopném průmyslu a pro studii dala prioritu mozkovému poranění právě ona.

„Tato přelomová studie je první svého druhu a je to čest pracovat s nadací Flowering HOPE Foundation na problémech poranění mozku a spolupracovat přitom s neurovědci, kteří rozumí mozkovému endokanabinoidnímu systému, jako je dr. Cooper. V současnosti nemáme žádnou účinnou léčbu na traumatická poranění mozku ani na chronickou traumatickou encefalopatii, ale fytokanabinoidy mohou být dobrými kandidáty, vzhledem k tomu, co se ví o jejich protizánětlivých a neuroprotektivních účincích. Clover Leaf University je hrdá na vedení klinických studií, které vylepší a zachrání životy,“ řekla Villanová.

Vedoucí neurovědec zodpovědný za studii, Don Cooper, Ph.D., je prezidentem Real-Time Diagnostics Ventures Inc. Zveřejnil na 45 publikací v recenzovaných vědeckých časopisech na téma formování a plasticity neuronů, a studuje mozkové kanabinoidy od roku 2000, kdy dostal první grant Národního ústavu zdraví USA.

„Nikdy bych si nemyslel, že bude trvat skoro dvacet let od doby, kdy jsem začal pracovat na mozkovém kanabinoidním systému, než se budu moci pustit do první schválené klinické studie na téma fytokanabinoidů a poranění mozku. Máme přesvědčivá preklinická data, že fytokanabinoidy fungují neuroprotektivně a mohou být kriticky důležité pro obnovení nervových funkcí po poranění mozku,“ uvedl Cooper.