Návrh zákona, který byl minulý týden předložen v Kongresu s cílem regulovat marihuanu stejně, jako je regulován alkohol, dostal číslo „H.R.420,“ které jeho předkladatel nazval „ironickým“ odkazem na konopí.

Joel Shannon | USA TODAY | původně publikováno 10. ledna 2019 na https://eu.usatoday.com/story/news/politics/2019/01/10/bill-numbered-h-r-420-would-regulate-pot-like-alcohol/2542870002/

Tiskové prohlášení kongresmana Earla Blumenauera – demokrata z Oregonu, jenž je zakladatelem a spolupředsedou Kongresového konopného klubu – říká, že „i když číslo zákona může být trochu ironické, věc sama je velmi vážná.“ Píše o tom poslední Forbes.

„Naše federální zákony o marihuaně jsou zastaralé, mimo realitu – a měly a mají negativní vliv na nesčetné životy,“ cituje časopis Blumenauera. „Kongres už nemůže být bez kontaktu s hnutím, jež podporuje rostoucí většina Američanů. Je čas tuhle nesmyslnou prohibici zrušit.“

Blumenauerův navrhovaný zákon by odstranil marihuanu ze seznamu federálně kontrolovaných látek. „Zákon o regulaci konopí jako alkoholu“ by pro konopí zavedl regulace, nad nimiž by bděl federální Výbor pro alkohol, tabák, zbraně a výbušniny.

Termín „420“ se stal globálně známým kódem pro marihuanu. Původ má už v sedmdesátých letech minulého století, ale na popularitě nabral až v letech devadesátých.

Web Snopes, který kontroluje fakta a data v politice, zdokumentoval několik předchozích návrhů zákonů s číslem „420,“ které se týkaly konopí; mnohé z nich byly předloženy na úrovni jednotlivých federálních států USA.

Contributing: The Associated Press