Zlepšení lékařských znalostí a změny sociálních norem znamenají, že se během posledního desetiletí dramaticky změnily postoje k léčebnému konopí.

Studie po rozhovorech s kliniky a s pacienty došly k závěru, že i když to kdysi bylo tabu, je dnes léčebné konopí některými považováno za legitimní medicínskou léčbu. Mohlo by být akceptováno mnohem více, ale jen málo studií se dosud zabývalo tím, jak lidé léčebné konopí užívají a zda je muži a ženy vidí rozdílně. Nová studie zjistila, že podstatné množství žen by užívalo konopí k léčbě chronických nemocí a bolesti.

Studie, která byla zveřejněna ve vědeckém recenzovaném časopise Journal of Women’s Health sledovala pohlavím podmíněné postoje pacientů k léčebnému konopí. Zjistila, že poté, co dostanou [v USA] průkazku pacientky na léčebném konopí, ženy mají vyšší pravděpodobnost snížit nebo vysadit předepsané léky a využívání lékařské pomoci. Studie je podporována výzkumy, podle nichž zatímco muži mají vyšší pravděpodobnost, že budou zkušenými uživateli konopí obecně, ženy mají vyšší pravděpodobnost, že léčebným konopí budou nahrazovat předepsané léky a analgetika (léky proti bolesti).

Kanabinoidy jsou látky, obsažené v konopí. Výzkum ukazuje, že mohou být výbornými analgetiky. Premenstruační syndrom (PMS) a premenstruační poruchy nálady (PMDD), endometrióza (patologická lokalizace endometria jinde než v dutině děložní) a některé gynekologické rakoviny jsou jen některými z nemocí, které mohou zapříčinit intimní a pánevní chronickou bolest. Studie zjistila, že podstatná část žen by byla otevřena užívání léčebného konopí k léčbě bolesti – zejména tehdy, když už je někdy užívaly.

Není zcela jasné, proč mají ženy vyšší pravděpodobnost vyměnit předepisované léky za léčebné konopí. Dřívější výzkum nicméně prokázal, že ženy se zapojují do komplementární nebo alternativní medicíny jinak než muži. Ženy s vyšší pravděpodobností navštěvují preventivní služby a užívají alternativní medicínu k léčbě bolesti, psychických nemocí či nespavosti a na bolesti hlavy a migrény. S tím, jak je léčebné konopí stále více vnímáno jako legitimní léčba a šíří se zprávy o opioidové krizi (vzrůstajícím počtu předávkování opioidovými léky; pozn. překl.), může léčebné konopí nyní spadat do kategorie komplementární či alternativní medicíny.

Výzkumníci napsali: „Důsledky toho, že ženy mohou konceptualizovat léčebné konopí jako komplementární či alternativní medicínu, opravňují další výzkum, protože naše nálezy mohou být považovány za důsledek pacientských zkušeností s konopím – nikoliv jen za důsledek měnících se veřejných postojů k němu.“

Během posledních několika let se aktivisté a bojovníci za lepší léčbu snaží po celém světě dostat konopí do kategorie legitimních léčebných možností. V USA měly v červenci 2020 nejvyšší procento pacientů na léčebném konopí Oklahoma, Kalifornie a Maine.

Výzkum ukazuje, že roste počet lidí, kteří si myslí, že konopí má legitimní léčebné využití. Jedna studie zdůrazňuje, že ženy, které pociťují chronickou bolest v důsledku premenstruačního syndromu nebo premenstruační dysforické poruchy, cítily po užití léčebného konopí úlevu. Podobně se testy zabývaly tím, jak léčebné konopí může pomoci zvládat bolest nemocným s endometriózou.

Debata kolem léčebného konopí ale zůstává kontroverzní. Na každého člověka, který ji podporuje, připadají jiní, kteří zdůrazňují vedlejší účinky konopí. Studie zkoumaly, jak může zhoršit vaše kognitivní schopnosti a krátkodobou paměť. Když je kouřeno, může také poškodit plicní tkáň. Existuje nicméně shoda, že o použití léčebného konopí je třeba více studií.

Sledujte mě na Twitteru. Alice Broster

Zajímám se zejména o měnící se kulturní přístup k menstruaci, endometrióze, antikoncepci a menopauze a o výzkum, který se podniká s cílem zlepšit život lidí, kteří se identifikují jako ženy. Jsem reportérka a tematická spisovatelka, moje práce byly publikovány mimo jiné v Bustle, Metro, Restless a HuffPost. Mám za to, že všechny problémy – od vedlejších účinků antikoncepce až po to, proč se více potíte, když máte menstruaci – se zlepší, když o nich mluvíte (nejlépe nad šálkem čaje).